Вівторок, 19.03.2024, 12:22
Для контактів gnizdichiv@mail.ru, Гість | RSS
Меню сайту
Рекомендую
Статистика
bigmir)net TOP 100

  Жителі села Руда на Жидачівщині знають місце, де стояв маєток славного українця, і впевнені, що саме тут покоїться його тіло.

У селі Руда Жидачівського району місцеві жителі гордяться тим, що саме в їхньому селі стояв маєток гетьмана України Івана Виговського, який спершу був генеральним писарем при гетьманові Богдані Хмельницькому. Саме того Івана Виговського, який 1659 року розгромив більш ніж 30-тисячне московське військо під Конотопом. І що, можливо, саме в їхньому селі його могила. Втім, історія поховання гетьмана Виговського оповита ореолом таємниць.

Кілька історичних пам’яток

Середньовічні стандарти поселень цілком вписували Руду у статус містечка, якому було надано Магдебурзьке право, - у давнину ним володів воєвода Іван Данилович. Тут був оборонний замок, що згодом перейшов у власність Івана Виговського. На жаль, ця споруда не збереглась, на її місці нині сільська школа. Задум створити тут музей козацької слави районна влада та громадські організації виношували давно, але справа далі слів не рухалася. Нарешті нинішній голова Жидачівської райдержадміністрації Ігор Костирко таки вирішив зробити щось конкретне.

- Наш район чомусь завжди, як мовиться, пас задніх у розвитку туризму, пізнанні своєї подекуди забутої історії, - каже пан Ігор. - Зрештою, ми просто не помічаємо того, біля чого щодня ходимо. Це та ж садиба гетьмана Івана Виговського, на території якої, під старим дубом, він, можливо, і похований...

...Ще з тридцятих років минулого століття за польської влади розпочалися археологічні розкопки давнього поселення біля села Заліски, згодом їх продовжили львівські історики. Виявляється, люди жили тут уже понад сім тисяч років, на початку епохи заліза, коли планетою ще блукали стада мамонтів. У Жидачеві на єврейському кладовищі є могила одного з всесвітньо визнаних хасидів - трактувальників Тори, до якої приїжджають численні паломники. У перспективі планують об’єднати усі ці пам’ятки в одне туристичне кільце. Музей козацької слави у селі Руда, де будуть представлені експозиції усіх періодів визвольних змагань українського народу, вже активно реставрують за кошти меценатів та районного бюджету, а відкрити його планують у серпні.

Хто під старим деревом?

На крислатому дубі, що росте у колишньому маєтку гетьмана Виговського, століття вже подекуди оголили крону. Фахівці кажуть, що дереву років понад триста, і воно, вочевидь, пам’ятає часи визвольної війни України проти Речі Посполитої. Кажуть, на тутешньому цвинтарі наприкінці 20-х років минулого століття бачили плиту з написом, начебто тут поховано Івана Виговського. Упродовж наступних пошуків цієї плити не знайшли. Не вдалось розшукати могилу і поблизу села Йосиповичі на Стрийщині на місці колишнього монастиря - місцина ця теж колись належала Виговському. Дослідники вважають, що гетьман міг знайти вічний спочинок десь у землях між селищами Гніздичів і Дашава (нині, відповідно, Жидачівського та Стрийського районів Львівщини). Тут також були маєтки Виговського. Версію ж поховання Виговського на території одного з монастирів підсилює його заповіт: "Тіло моє по християнському звичаю землі віддати, котре лежати має у Скиті Великім у склепі Мурованім в церкві Воздвиження Чесного Хреста”. Історики цю гіпотезу не відкидають, але припускають, що під час нашестя турків родичі Виговського, аби не допустити глумління над його тлінними останками, могли перепоховати тіло. Зокрема й у Руді. Можливо, саме під дубом (або його посадили для маскування вже над могилою). Детальніше вивчити місцину біля 300-літнього дуба археологів змушує і те, що могутнє дерево місцеві жителі називають не інакше як "дуб Івана Виговського”. До речі, доведено, що пагорб тут є штучним, а не природним насипом, а у його верхньому шарі історики виявили глиняне череп’я горщиків, посуд, залізні ковані цвяхи. Цілком вірогідно, що вже наступного року під час чергових археологічних пошуків дуб села Руди таки відкриє свою таємницю.

Автор- Аркадій ЧОРНИЙ  

Джерело- http://archive.wz.lviv.ua/articles/28527

Гніздичів
календар
Курс валют
фк кохавинка
WMmail.ru - сервис почтовых рассылок
Випадковий анекдот